Rzeszów News
Oświetlenie rzeszowskiego ratusza i budynków urzędu miasta w sobotę (25 marca) wieczorem będzie wyłączone. Wygaszone będą też latarnie na Rynku. W ten sposób miasto przyłącza się do corocznej, globalnej akcji „Godzina dla Ziemi WWF”, gdy świat na godzinę pogrąży się w ciemności. Światła zgasną w wielu instytucjach, galeriach handlowych, biurowcach i domach. „Godzina dla Ziemi” […]
The post W sobotę Godzina dla Ziemi WWF. W Rzeszowie także zgasną światła appeared first on Rzeszów News.
Oświetlenie rzeszowskiego ratusza i budynków urzędu miasta w sobotę (25 marca) wieczorem będzie wyłączone. Wygaszone będą też latarnie na Rynku.
W ten sposób miasto przyłącza się do corocznej, globalnej akcji „Godzina dla Ziemi WWF”, gdy świat na godzinę pogrąży się w ciemności. Światła zgasną w wielu instytucjach, galeriach handlowych, biurowcach i domach.
„Godzina dla Ziemi” ma niezmiennie sprowokować nas wszystkich do refleksji nad kondycją planety, ale też zmotywować do podjęcia działań rzecz jej ratowania. Zgaszenie światła to symboliczny wyraz troski o naszą planetę, różnorodność biologiczną lądów, mórz i oceanów.
W obronie gatunków
Akcja obchodzona jest w każdą ostatnią sobotę marca. W tym roku po raz 17. Będzie poświęcona walce z zanikiem różnorodności biologicznej, czyli z wymieraniem gatunków. W ciągu ostatnich 50 lat liczebność populacji gatunków zmniejszyła się o 69 proc.
– Gatunki giną m.in. z powodu ciągłej ekspansji człowieka na ich tereny. Kluczowa dla ochrony bioróżnorodności jest ochrona obszarów cennych przyrodniczo, aby stanowiły bezpieczny dom dla zamieszkujących je zwierząt – informuje WWF, organizator akcji.
Światła na całym świecie zgasną o godz. 20:30. W Rzeszowie wyłączone zostanie oświetlenie ratusza, a także budynków urzędu miasta przy ulicach: Okrzei 1, Kopernika 15, Ofiar Getta 7, Rynek 11 i Rynek 12. Ponadto wygaszone będą latarnie na płycie Rynku.
Zaczęło się w Sydney
„Godzina dla Ziemi” odbywa się rok w rok od 2007 roku, kiedy po raz pierwszy w Sydney ponad 2 mln domów wyłączyły światło na godzinę. Od tamtego czasu do akcji dołącza się coraz więcej ludzi, miast i krajów.
W poprzednich edycjach zgasło aż 10 400 zabytków i pomników znajdujących się w różnych częściach naszego globu, m.in. wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, Piramidy w Gizie czy Empire State Building w Nowym Jork.
W zeszłym roku w obchodach „Godziny dla Ziemi” wzięło udział ponad 100 polskich miast, obiektów i instytucji.
Jak możesz dołączyć do akcji?
W trakcie „Godziny dla Ziemi” nie chodzi tylko o gaszenie świateł. Do akcji możesz dołączyć samodzielnie na wiele sposobów:
– odłóż telefon, laptop, tablet i skorzystaj z chwili dla siebie;
– odłącz z kontaktów wszystkie nieużywane urządzenia;
– przygotuj sobie bezmięsny posiłek;
– wybierz się na spacer i podziwiaj gwiazdy;
– zrób przegląd szafy i zastanów się, co możesz sprzedać/oddać;
– przyjrzyj się swoim nawykom i pomyśl, co możesz zmienić;
– dowiedz się więcej o ochronie przyrody w swoim najbliższym otoczeniu;
– podpisz petycję w sprawie rozszerzenia i stworzenia nowych obszarów chronionych;
– dołącz do zbiórki WWF lub wesprzyj inną organizację działającą na rzecz klimatu i środowiska.
oprac. (ram)