Rzeszów News
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, został liderem podkarpackich struktur Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski”. Ruch ma pomóc opozycji wygrać jesienne wybory parlamentarne i odsunąć PiS od władzy. „TAK! Dla Polski” to ruch, który powstał w połowie grudnia 2021 roku, na jego czele stoi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. To on wziął pod swoje skrzydła ponad 300 samorządowców […]
The post Ruch „TAK! Dla Polski” ma podkarpackie struktury. Na czele Konrad Fijołek appeared first on Rzeszów News.
Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa, został liderem podkarpackich struktur Ruchu Samorządowego „TAK! Dla Polski”. Ruch ma pomóc opozycji wygrać jesienne wybory parlamentarne i odsunąć PiS od władzy.
„TAK! Dla Polski” to ruch, który powstał w połowie grudnia 2021 roku, na jego czele stoi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu. To on wziął pod swoje skrzydła ponad 300 samorządowców z całej Polski, którzy są w opozycji wobec polityki rządu PiS.
Ruch, jak twierdzi Jacek Karnowski, ma być „spoiwem” parlamentarnej opozycji, by dogadała się i wystawiła w jesiennych wyborach parlamentarnych jedną, wspólną listę. Jak na razie, liderzy PO, PSL, Lewicy i Ruchu 2050 Szymona Hołowni prowadzą o to spory.
Kto w zarządzie ruchu?
W czwartek w Rzeszowie w hotelu Hilton wybrano władze podkarpackich struktur „TAK! Dla Polski”. Na ich czele stanął Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.
W sześcioosobowym zarządzie ruchu znaleźli się także: Jacek Wiśniowski, prezydent Mielca; Piotr Przytocki, prezydent Krosna; Waldemar Paluch, burmistrz Jarosławia; Jerzy Sieradzki, wiceburmistrz Dębicy, i Adam Snarski, burmistrz Leska.
– Każda część województwa ma swoją reprezentację w zarządzie – mówi Konrad Fijołek. – W ruchu jest już ok. 40-50 osób z całego regionu. Jesteśmy otwarci na rozmowy, formuła ruchu jest otwarta – twierdzi prezydent Rzeszowa.
Wybrano też Radą Regionalną. Są w niej rzeszowscy samorządowcy i urzędnicy: Tomasz Kamiński, wiceszef Rady Miasta, radni Witold i Robert Walawender oraz Sławomir Gołąb, a także Karolina Domagała, dyrektor Kancelarii Prezydenta Rzeszowa, i Rafał Młynarski.
Nie dzielą sprawiedliwie
– Ruch jest coraz bardziej rozpoznawalny w naszym kraju – uważa Jacek Wiśniowski. Twierdzi, że do powołania ruchu, samorządowców skłoniła polityka rządu PiS.
– Pieniądze dla niezależnych samorządowców są niesprawiedliwie rozdzielane – mówi prezydent Mielca. Ruch chwali się pierwszymi sukcesami. To wyrzucenie do kosza tzw. ustawy „Lex Czarnek”. Ruch protestował też przeciwko gigantycznym cenom energii.
Wyborom władz podkarpackiego ruchu przyglądali się samorządowcy i parlamentarzyści z innych województw, m.in. Jacek Karnowski, a także Elżbieta Polak, marszałek województwa lubuskiego, senator Wadim Tyszkiewicz i Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku.
Rzeszów daje przykład
Jacek Karnowski przypomniał, że to właśnie jedność opozycji latem 2021 roku doprowadziła do zwycięstwa w przedterminowych wyborach na prezydenta Rzeszowa Konrada Fijołka. – Weźmy przykład z Rzeszowa – apelował do liderów partii opozycyjnych.
– Odłóżmy niewielkie różnice, opowiedzmy się za demokracją w Polsce, wolnymi sądami, wolnymi mediami, Polską w Unii Europejskiej – mówił Karnowski, który cały czas liczy na to, że opozycja parlamentarna w jesiennych wyborach do Sejmu będzie miała jedną listę.
Jeżeli tak się stanie, ludzie Ruchu „TAK! Dla Polski” na tej liście także się znajdą. Będą również startować do Senatu w ramach tzw. paktu senackiego. Tu opozycja mówi jednym głosem. – Pakt senacki jest dograny – twierdzi prezydent Karnowski.
Gorzej z wyborami do Sejmu. – Opozycja nie jest zjednoczona, to prawica jest podzielona – tak polityczne targi „na górze” ocenia Tadeusz Truskolaski.
Nie cofną się o krok
Ruch zapewnia, że na swoich sztandarach będzie miał walkę o praworządność i Konstytucję RP. – Nie cofniemy się o krok za żadne pieniądze – mówi Elżbieta Polak. Ruch naciska na rząd, by Polska dostała pieniądze na Krajowy Plan Odbudowy.
– Polek i Polaków nie stać na finansowanie gierek PiS z Komisja Europejską – uważa marszałek Polak. Ostatnio Sejm przyjął ustawę o Sądzie Najwyższym, która ma odblokować pieniądze z KPO. Teraz ustawą zajmie się Senat. – Czekamy na poprawki – mówi Polak.
(ram)