Rzeszów News
17 177 obcokrajowców na Podkarpaciu odprowadza składki do ZUS. Liczba pracujących cudzoziemców cały czas rośnie, w całym kraju przekroczyła już milion osób. Ponad 17 tys. osób z zagranicznym paszportem, w województwie podkarpackim opłaca w ZUS ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W większości to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii, – Ale na Podkarpaciu […]
The post Obywatele 70 państw pracują na Podkarpaciu. Ukraina, Kolumbia, Nepal… appeared first on Rzeszów News.
17 177 obcokrajowców na Podkarpaciu odprowadza składki do ZUS. Liczba pracujących cudzoziemców cały czas rośnie, w całym kraju przekroczyła już milion osób.
Ponad 17 tys. osób z zagranicznym paszportem, w województwie podkarpackim opłaca w ZUS ubezpieczenie emerytalne i rentowe. W większości to obywatele Ukrainy, Białorusi, Rumunii, Gruzji, Słowacji, Turcji i Indii,
– Ale na Podkarpaciu nie brakuje też obywateli z tak odległych krajów jak: Australia, Tajlandia, Meksyk, Egipt, Brazylia, Kolumbia, Kuba czy Nepal – informuje Wojciech Dyląg, rzecznik podkarpackiego oddziału ZUS.
To dane z końca listopada 2022 r. Porównując je z końcem 2020 r., w naszym województwie w ciągu dwóch lat przybyło ponad 4 tys. ubezpieczonych cudzoziemców (31 grudnia 2020 r. – 12 933 osób), a od końca 2021 – ponad 2 tys. (31 grudnia 2021 – 15 tys. osób).
Dane ZUS obejmują tylko osoby zatrudnione lub prowadzące firmę i mające obowiązek odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. Nie są więc ujęci w nich zagraniczni pracownicy, którzy mają umowy od których nie ma obowiązku odprowadzania składek.
Z 17 177 ubezpieczonych obcokrajowców na Podkarpaciu, 13 757 to obywatele Ukrainy. Z tej liczby – 384 prowadzi własną firmę. – Tym samym docelowo mogą w przyszłości tworzyć, bądź już tworzą, nowe miejsca pracy – zaznacza Wojciech Dyląg.
Kolejno, po obywatelach Ukrainy, największą grupę cudzoziemców stanowią obywatele: Białorusi – 612, Rumunii –360, Gruzji – 292, Słowacji – 134, Turcji – 125, Indii – 120, Rosji – 92, Uzbekistanu – 86, Mołdawii – 81, Włoch – 79.
Obcokrajowcy najczęściej pracują w branżach: przemysłowej, transportowej, gastronomicznej, budowlanej, informatycznej. Sporo osób związana jest z usługami i handlem. Coraz częściach w sklepach, czy restauracjach klientów obsługują obcokrajowcy.
(ram)