Rzeszów News
Do 21 lipca br. na Podkarpaciu zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. Obowiązek ten dotyczy 14 579 osób. Kwalifikacja wojskowa ruszyła 17 kwietnia. Wojewoda podkarpacki powołał wojewódzką komisję lekarską oraz 22 powiatowe komisje lekarskie, do których wezwanych zostanie ponad 10 tys. mężczyzn z rocznika 2004 oraz dodatkowo mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy do tej pory nie […]
The post Na Podkarpaciu ruszyła kwalifikacja wojskowa. Kogo wzywa wojsko? appeared first on Rzeszów News.
Do 21 lipca br. na Podkarpaciu zostanie przeprowadzona kwalifikacja wojskowa. Obowiązek ten dotyczy 14 579 osób.
Kwalifikacja wojskowa ruszyła 17 kwietnia. Wojewoda podkarpacki powołał wojewódzką komisję lekarską oraz 22 powiatowe komisje lekarskie, do których wezwanych zostanie ponad 10 tys. mężczyzn z rocznika 2004 oraz dodatkowo mężczyźni urodzeni w latach 1999-2003, którzy do tej pory nie wzięli udziału w kwalifikacji wojskowej.
Obowiązek stawiennictwa mają również kobiety urodzone w latach 1999-2003, które w roku 2023 kończą naukę na kierunkach medycznych i psychologicznych oraz wszystkie osoby, które w latach 2021-2022 uznano za czasowo niezdolne do służby wojskowej.
– Na kwalifikację wojskową zapraszamy osoby, które ukończyły 18 lat i wyrażają chęć ochotniczego wstąpienia do służby wojskowej – informuje Wojskowe Centrum Rekrutacji Oddział Zamiejscowy w Rzeszowie.
Kwalifikacja obejmuje określenie zdolności do służby wojskowej, wpisanie danych do ewidencji wojskowej, w przypadku otrzymania pozytywnej zdolności do służby wojskowej – nadanie stopnia: szeregowy, przekazanie informacji o rodzajach służby wojskowej oraz możliwości rozwoju zawodowego w Wojsku Polskim, przeniesie do pasywnej rezerwy.
Nowym elementem w czasie kwalifikacji wojskowej, będzie prowadzony wywiad psychologiczny (test i rozmowa), na podstawie, którego ustanowiona będzie zdolność psychologiczna do czynnej służby wojskowej. Ułatwi to ochotnikom w przyszłości proces rekrutacji do różnych rodzajów czynnej służby wojskowej.
W czasie kwalifikacji nie będą wydawane książeczki wojskowe, które obecnie żołnierze otrzymują po złożeniu przysięgi. Osoby, które stawią się na kwalifikację, mogą spotkać się z żołnierzami Wojska Polskiego, zapoznać się z warunkami służby oraz zobaczyć podstawowy sprzęt i wyposażenie wojsk operacyjnych oraz wojsk obrony terytorialnej.
– Kwalifikacja wojskowa to nie mobilizacja, należy jednak pamiętać, że stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe – podkreśla WCR w Rzeszowie.
oprac. (pol)