Rzeszów News
Pracownicy legendarnego Browaru Leżajsk stracą pracę. W czerwcu zakończy się tam produkcja piwa. Ale sama marka nie zniknie z rynku. Poinformowała o tym we wtorek, 7 lutego, Grupa Żywiec, do której Browar Leżajsk należy od 1999 r. W komunikacie grupy, czytamy o „reorganizacji swojej produkcji w Polsce”. Grupa zamierza inwestować w cztery browary w Żywcu, […]
The post Legendarny Browar Leżajska do likwidacji. Koniec produkcji piwa, będą zwolnienia appeared first on Rzeszów News.
Pracownicy legendarnego Browaru Leżajsk stracą pracę. W czerwcu zakończy się tam produkcja piwa. Ale sama marka nie zniknie z rynku.
Poinformowała o tym we wtorek, 7 lutego, Grupa Żywiec, do której Browar Leżajsk należy od 1999 r. W komunikacie grupy, czytamy o „reorganizacji swojej produkcji w Polsce”. Grupa zamierza inwestować w cztery browary w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie.
Nieopłacalna produkcja
To oznacza, że w czerwcu br. zakończy produkcję w Browarze Leżajsk, w którym obecnie produkowane są piwa marek Leżajsk i Namysłów. – Marka Leżajsk pozostanie w portfolio firmy, a jej produkcja będzie kontynuowana w innych browarach – podała Grupa Żywiec.
Browar Leżajsk zatrudnia 103 osoby. W 2021 r. uwarzył około 800 tys. hl piwa. Trudnej sytuacji branży piwowarskiej nie przetrwał. W Leżajsku produkcja piwa rozpoczęła się 2 stycznia 1978 r., choć pierwsze zmianki o warzeniu piwa w regionie pochodzą z 1525 roku.
Grupa Żywiec, ogłaszając decyzję o zamknięciu browaru, podała, że jest „zdeterminowana, by osiągnąć pozycję wiodącej firmy piwowarskiej”, w ciągu kolejnych trzech lat planuje zainwestować ok. 200 mln zł rocznie w browarach w Żywcu, Elblągu, Warce i Namysłowie.
– Aby zbudować nowoczesny, zaawansowany technologicznie i elastyczny łańcuch dostaw – zapowiedziała firma, twierdząc, że produkcja piwa w czterech browarach „umożliwi najbardziej efektywne wykorzystanie mocy produkcyjnych”.
Trudny czas dla pracowników
Simon Amor, prezes Grupy Żywiec, twierdzi decyzję o zakończeniu produkcji w Browarze Leżajsk podjęto „po dogłębnej analizie” i jest ona „częścią transformacji w kierunku silnego, zrównoważonego i odpornego na przyszłość łańcucha dostaw”.
– To trudny moment dla naszych pracowników i społeczności w Leżajsku. Zmiana jest jednak niezbędna, abyśmy mogli się adaptować do zmieniających się warunków rynkowych i budować silną firmę na przyszłość – mówi Amor, cytowany w komunikacie Grupy Żywiec.
Zapowiedział rozmowy ze związkami zawodowymi i stworzenie „właściwych programów”, które pomogą pracownikom „przejść przez ten trudny czas”. – Najważniejszym priorytetem jest teraz zapewnienie jak najlepszego wsparcia dla pracowników Browaru Leżajsk – dodał.
Browar Leżajsk znajduje się na przedmieściach Leżajska – w Starym Mieście. W 1997 roku Zakłady Piwowarskie Leżajsk zostały sprywatyzowane. Rok później kontrolę na browarem przejęła spółka Brewpole, a w 1999 roku właścicielem browaru stał się Heineken.
Gmina walczy o browar
Krzysztof Sobejko, wójt gminy Leżajsk, potwierdził, że Grupa Żywiec zamierza zlikwidować produkcję w Browarze Leżajsk. We wtorek na ten temat rozmawiał z działaczami związków zawodowych. – Gmina Leżajsk sprzeciwia się takiej decyzji – napisał na Facebooku.
– Na kolejnym spotkaniu przedstawimy nasze propozycje, możliwe rozwiązania i oczekiwania – zapowiedział wójt gminy.
(ram)