Rzeszów News
Trwają zapisy muzyków amatorów chcących wziąć udział w Festiwalu Polskiej Twórczości Bluesowej „Ziemia Dzieciństwa” w Rzeszowie. Chętni muszą opracować dwa utwory bluesowe w języku polskim. Przegląd festiwalowy wraz z towarzyszącym mu koncertem zespołu „Kłusem z Blusem” odbędzie się 4 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Jak mówią organizatorzy – nazwa Festiwalu „Ziemia dzieciństwa”, parafrazuje […]
The post Festiwal bluesowy „Ziemia Dzieciństwa” w Rzeszowie. Zgłoszenia do 22 lutego appeared first on Rzeszów News.
Trwają zapisy muzyków amatorów chcących wziąć udział w Festiwalu Polskiej Twórczości Bluesowej „Ziemia Dzieciństwa” w Rzeszowie. Chętni muszą opracować dwa utwory bluesowe w języku polskim.
Przegląd festiwalowy wraz z towarzyszącym mu koncertem zespołu „Kłusem z Blusem” odbędzie się 4 marca w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. Jak mówią organizatorzy – nazwa Festiwalu „Ziemia dzieciństwa”, parafrazuje tytuł utworu pochodzącego ze stolicy Podkarpacia artysty bluesowego Tadeusza Nalepy – „Rzeka dzieciństwa”.
Festiwal ma formę konkursową. Do udziału mogą zgłaszać się muzycy amatorzy – bez dorobku płytowego lub kontraktu z wytwórnią, czy managementem. Na prezentację muszą przygotować dwa dowolne utwory w stylu bluesowym – wyłącznie w języku polskim. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 lutego.
Przegląd odbędzie się 4 marca o godz. 16:00 w WDK. W jury zasiądą m.in. polski wokalista jazzowy, kompozytor – przewodniczący jury Marek Bałata, Tomasz Kiersnowski – lider zespołu „Kłusem z Blusem” oraz Mateusz Witczuk – aktor, koordynator festiwalu.
Jury wyłoni najlepszych wykonawców w poszczególnych kategoriach a laureaci przeglądu otrzymają nagrody finansowe. Regulamin przeglądu jest TUTAJ, karta zgłoszenia – TUTAJ.
Po przeglądzie koncert
Po ogłoszeniu wyników przeglądu, 4 marca o godz. 18:30 w WDK odbędzie się koncert „Kłusem z Blusem”. Darmowe wejściówki można odbierać codziennie na portierni WDK lub bezpośrednio przed wydarzeniem.
Formacja „Kłusem z Bluesem” na muzycznej scenie działa od kilkunastu lat. Muzycy wykonują unikalną odmianę muzyki bluesowej, ze szczególnym upodobaniem stylu west coast z wiodącą rolą harmonijki ustnej i wokalu. Brzmienie zespołu uzupełnia klasyczne instrumentarium: gitara, bas i perkusja.
Zespół funkcjonuje również pod nazwą Golden Virginia Playboys prezentując projekt muzyczny „Tribuite To Little Walter” czy „Billy Branch&Sons Of Blues Project”. Liderem grupy jest zaliczany do czołówki wykonawców muzyki bluesowej w Polsce Tomek Kiersnowski, który śpiewa i gra na harmonijce ustnej.
Warsztaty muzyczne
Festiwalowi Polskiej Twórczości Bluesowej towarzyszą warsztaty wokalne oraz instrumentalne: 18 i 19 lutego w Mielcu oraz 25 i 26 lutego w Krośnie. Udział w warsztatach jest bezpłatny, zapisy odbywają się w Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I i II Stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu. Uczestnikom warsztatów rekomendowany jest następnie udział w przeglądzie.
oprac. (saba)