November 24, 2024

Rzeszów News

Andrzej Duda, prezydent RP, w najbliższy piątek (24 marca) przyjedzie do podłańcuckiej Markowej, gdzie zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. 24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przyjazd Andrzeja Dudy do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej ma związek z decyzją papieża Franciszka o […]

The post Beatyfikacja rodziny Ulmów. W piątek do Markowej przyjedzie prezydent Andrzej Duda appeared first on Rzeszów News.

Zdjęcie: Urząd Marszałkowski w Rzeszowie. Na zdjęciu Andrzej Duda wraz z żoną Agata Kornhauser-Dudą na otwarciu w 2016 roku muzeum w Markowej

Andrzej Duda, prezydent RP, w najbliższy piątek (24 marca) przyjedzie do podłańcuckiej Markowej, gdzie zainauguruje działalność Komitetu Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

24 marca obchodzony będzie Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Przyjazd Andrzeja Dudy do Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej ma związek z decyzją papieża Franciszka o beatyfikowaniu Ulmów za udzielenie Żydom schronienia podczas drugiej wojny światowej.  

Beatyfikacja Józefa i Wiktorii Ulmów i ich siedmiorga dzieci odbędzie się 10 września w Markowej. Mszę beatyfikacyjną w dawnym domu Ulmów odprawi szef watykańskiego Urzędu ds. Kanonizacyjnych kardynał Marcello Semeraro.

W związku z tym wydarzeniem, powołano Komitet Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów. 24 marca w Markowej prezydent Andrzej Duda zainauguruje działalność komitetu. Ma on rozpowszechniać w Polsce i za granicą wiedzę o rodzinie Ulmów i utrwalać pamięć o Polakach ratujących Żydów podczas drugiej wojny światowej.

W piątek prezydent Andrzej Duda o godz. 11:45 złoży wieniec pod pomnikiem Ulmów w Markowej.

Wieńce, modlitwa, msza… 

W południe na „Ścianie Pamięci” w muzeum w Markowej zostanie odsłoniętych 5 tabliczek poświęconych pamięci osób ratujących Żydów: Stefanii i Antoniego Wawrzaszków, Marii i Szymona Fołtów oraz ich dzieci: Aleksandry, Bronisławy, Antoniego i Władysława, Marii i Ludwika Kilianów, Karoliny i Jana Kilianów oraz Piotra Kapłona.

W programie piątkowych uroczystości jest przewidziane przemówienie Andrzeja Dudy. Prezydent złoży także wieniec pod pomnikiem ofiar Holocaustu i bezimiennych „Ratujących”. O 13:00 pod pomnikiem Ulmów wieńce złożą także delegacje władz rządowych i samorządowych oraz organizacji społecznych. 

Pół godziny później, o 13:30, w muzeum w Markowej wykłady o rodzinie Ulmów wygłoszą ks. Witold Burda, Maria Ryznar-Fołta i dr Mateusz Szpytma.

O 16:00 na cmentarzu zaplanowano modlitwę i złożenie kwiatów na grobie rodziny Ulmów oraz grobach „Ratujących” z Markowej: Doroty i Antoniego Szylarów oraz ich córki Zofii Brody, Heleny i Jana Cwynarów, Katarzyny i Michała Cwynarów, Weroniki i Jana Przybylaków, Marii i Michała Barów oraz ich córki Weroniki.

O 16:30 w kościele wystąpi młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Sług Bożych Rodziny Ulmów w Markowej. Z kolei o 17:00 mszę świętą w intencji Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej i dziękczynną za zakończony proces beatyfikacji rodziny Ulmów odprawi ks. arcybiskup Adam Szal.

Piątkowe uroczystości zakończy o godz. 19:00 koncert w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Kim byli Ulmowie?

Do mieszkających z sześciorgiem dzieci Józefa Ulmy i jego żony Wiktorii z domu Niemczak zwróciła się jesienią 1942 roku żydowska rodzina Szallów – ojciec, będący przed wojną handlarzem bydła, oraz jego czterech synów. Poprosili o pomoc. Ulmowie przyjęli ich pod swój dach. Wkrótce udzielili też schronienia Gołdzie Goldman i jej siostrze Lajce z córeczką.

Na Ulmów doniósł granatowy policjant Włodzimierz Leś. 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali w Markowej ośmioro Żydów, a także ukrywających ich Józefa Ulmę, jego żonę Wiktorię, będącą w ostatnim miesiącu ciąży oraz szóstkę ich dzieci – Stasia, Basię, Władzia, Franusia, Antosia i Marysię. Najstarsze spośród nich miało 8 lat.

Józef Ulma i jego żona Wiktoria zostali uhonorowani tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” za ratowanie Żydów w 1985 roku. W 2003 roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny Ulmów. 17 grudnia 2022 roku papież Franciszek wyraził zgodę na wydanie dekretu o męczeństwie Ulmów, którym poświęcone jest muzeum w Markowej, otwarte w 2016 roku. 

(ram)

[email protected]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *