Rzeszów News
Około 600 osób przyjedzie w lipcu do Rzeszowa na XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Festiwal Polonusów powraca do Rzeszowa po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojną na Ukrainie. Festiwal odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Jego organizatorem jest stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z samorządem wojewódzkim, z którym w środę podpisano stosowne porozumienie. Urząd […]
The post Do Rzeszowa powraca festiwal Polonusów! 20 zespołów z 10 krajów appeared first on Rzeszów News.
Około 600 osób przyjedzie w lipcu do Rzeszowa na XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
Festiwal Polonusów powraca do Rzeszowa po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią i wojną na Ukrainie. Festiwal odbędzie się w dniach 12-18 lipca. Jego organizatorem jest stowarzyszenie „Wspólnota Polska” we współpracy z samorządem wojewódzkim, z którym w środę podpisano stosowne porozumienie.
Urząd Marszałkowski w Rzeszowie na organizację festiwalu przekaże 300 tys. zł.
Polonusi będą zakwaterowani w akademikach Politechniki Rzeszowskiej. Do Rzeszowa przyjedzie 20 zespołów z 10 krajów: Ukrainy, Mołdawii, Brazylii, Litwy, Kanady, Australii, USA, Czech, Litwy i Niemiec. Najwięcej zespołów będzie z USA – 8. Najliczniejszym, 45-osobowym, będzie jednak zespół „Troczanie” z Litwy.
Z Australii przyjedzie zespół „Kukułeczka”, z Brazylii – „Junak”, z Czech – „Olza” i „Suszanie”, z Kanady – „Łowicz”, „Polanie” i „Polonez”, z Litwy wspomniani „Troczanie”, z Mołdawii – „Polacy Budżaka”, z Niemiec – „Polonia”, z USA – „Echo z Polski”, „Lajkonik” (Chicago i Tucson), „Polonia”, „Polanie”, „Wawel”, „Wesoły Lud” i „Wici”.
Na festiwalu pojawi się również zespół „Polanie znad Dniepru” z Kijowa (Ukraina) i „Karolinka” z Wielkiej Brytanii. Organizatorzy festiwalu na święcie Polonusów spodziewają się około 600 osób. – Wróciły zespoły, które nie sądziłem, że do nas przyjadą – mówi Mariusz Grudzień, wiceprezes „Wspólnoty Polskiej”.
Polonijne zespoły będą koncertować nie tylko w Rzeszowie, odwiedzą również inne miasta i miasteczka na Podkarpaciu. Idea festiwalu jest niezmienna – ma łączyć Polaków. – To czas budowania i doświadczania polskiej wspólnoty, a to zawsze, a szczególnie dzisiaj, jest nam bardzo potrzebne – uważa prof. Aleksander Bobko, prezes „Wspólnoty Polskiej”.
Samorząd województwa traktuje festiwal Polonusów bardzo poważnie. – Przypomina o naszym dziedzictwie, o kulturze. Wiele osób z Podkarpacia emigrowało w świat. Wiele osób też wraca i ten czas festiwalowy, jest takim czasem spotkań, dyskusji, rozmów. W tym okresie Podkarpacie staje się taką stolicą Polonii – mówi marszałek Władysław Ortyl.
Ramowy program festiwalu:
12 lipca (środa):
– przyjazdy zespołów
– spotkanie organizacyjne
13 lipca (czwartek):
– spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z prezydentem Rzeszowa
– wieczór integracyjny dla członków zespołów (w tym spotkanie kierowników i choreografów zespołów z dyrekcją festiwalu)
14 lipca (piątek):
– otwarcie festiwalu
15-16 lipca (sobota-niedziela):
Dni Polonijne w województwie podkarpackim
Sobota:
– koncerty festiwalowe w Rzeszowie (Rynek)
– koncerty festiwalowe w miastach i gminach Podkarpacia
Niedziela:
– msza w intencji Polonii
– koncerty festiwalowe w Rzeszowie (Rynek)
– koncerty festiwalowe w miastach i gminach Podkarpacia
17 lipca (poniedziałek):
– spotkanie delegacji zespołów i organizatorów z marszałkiem podkarpackim
– koncert galowy (w programie folklor polski oraz innych narodów)
18 lipca (wtorek):
– zakończenie, odjazdy zespołów
oprac. (ram)