Rzeszów News
Od 10 kwietnia w Muzeum – Zamek w Łańcucie będzie można podziwiać na wystawie XVII-wieczną porcelanę podarowaną królowi Janowi III Sobieskiemu. Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego Zamku poinformowała, że wystawa elementów XVII-wiecznego chińskiego serwisu porcelanowego z dawnej kolekcji Zamku w Łańcucie, będzie czynna do 5 maja. – Serwis w 1944 r. został ewakuowany przez Alfreda III […]
The post Podarowana Janowi III Sobieskiemu porcelana na wystawie w Muzeum – Zamku w Łańcucie appeared first on Rzeszów News.
Od 10 kwietnia w Muzeum – Zamek w Łańcucie będzie można podziwiać na wystawie XVII-wieczną porcelanę podarowaną królowi Janowi III Sobieskiemu.
Joanna Garbulińska-Charchut z łańcuckiego Zamku poinformowała, że wystawa elementów XVII-wiecznego chińskiego serwisu porcelanowego z dawnej kolekcji Zamku w Łańcucie, będzie czynna do 5 maja.
– Serwis w 1944 r. został ewakuowany przez Alfreda III Potockiego, ostatniego ordynata. Takiego serwisu nie posiadał przed II wojną żaden najbogatszy zbiór w Europie – podkreśla Joanna Garbulińska-Charchut.
Na wystawie będzie można zobaczyć sześć obiektów, kupionych przez Zamek oraz dwa obiekty z prywatnej kolekcji, które właściciel przekazał Zamkowi w depozyt, z możliwością zakupu. Kupione dzieła sztuki powróciły do Łańcuta w ub. r., po 78 latach nieobecności.
– Ich proweniencję potwierdzają nalepki inwentarzowe z napisem: „ZAMEK Łańcucki’’. Stosowano je przed II wojną światową – wyjaśniają przedstawiciele Zamku.
Prezentowane obiekty to fragment serwisu z okresu Kang-Xi (1662-1723), który cesarz Chin podarował królowi Janowi III Sobieskiemu. Serwis stał się potem własnością Czartoryskich i pochodząca z tego rodu księżna Izabella, żona Stanisława Lubomirskiego, Marszałka Wielkiego Koronnego, przywiozła serwis do Łańcuta.
Za czasów ostatniego ordynata, w latach 20. i 30. XX w. kolekcję przechowywano w czterech szafach Riesenera, a część dużych półmisków była zawieszona na ścianach Wielkiej Jadalni, na I piętrze Zamku.
Komplet liczył ponad 100 sztuk i składał się z wielkich oraz mniejszych półmisków, talerzy, i salaterek. Każdy element tego serwisu był malowany ręcznie. Podobne są tylko kwiatowe dekoracje na obrzeżach.
(pol)