April 19, 2025
Zdjęcie: 15. rocznica katastrofy smoleńskiej (fot. Sebastian Stankiewicz / Krzysztof Witek / Biuro Prasowe UMWP)

Reklama

10 kwietnia 2025 roku przypada 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Hołd ofiarom tej tragedii złożyli przedstawiciele podkarpackiego samorządu, którzy położyli kwiaty obok pomnika znajdującego się przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Widnieją na nim nazwiska osób związanych z naszym regionem, które poniosły śmierć w Smoleńsku.

Katastrofa smoleńska wpisała się w tragiczną historię naszego kraju równo 15 lat temu. 10 kwietnia 2010 roku polski samolot wojskowy Tu-154, którym leciał prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, oraz osoby towarzyszące, uległ katastrofie w Smoleńsku. Śmierć ponieśli wówczas wszyscy znajdujący się na pokładzie, łącznie 96 osób.

Choć początkowo tragedia zjednoczyła Polaków swoim tragicznym przebiegiem, później niestety stała się powodem konfliktów i podzielenia rodaków, które w pewnym stopniu trwa aż do dzisiaj. Stało się tak głównie za sprawą powiązania katastrofy z polityką i wykorzystania jej w politycznej walce na szczeblach władzy. Tragiczne wydarzenie sprzed 15 lat jest jednak wciąż pamiętane, a jego ofiary wspominane. Wśród nich były także osoby związane z Podkarpaciem.

Upamiętnienie ofiar katastrofy w Rzeszowie

W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej podkarpaccy samorządowcy oddali hołd 96 ofiarom tragicznego lotu do Smoleńska. Wśród osób, które złożyły kwiaty pod pomnikiem przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie znaleźli się m.in. wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, a także członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Kwiaty, a także znicze zostały złożone przez oficjeli przy pomniku w kształcie załamanego skrzydła, dokładnie o godz. 8:41 (właśnie wtedy 15 lat temu rozbił się polski samolot w Smoleńsku). Na nim znajdują się nazwiska prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej, a także ostatniego prezydent RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Ponadto są tam nazwiska sześciu ofiar katastrofy, których losy były związane z naszym regionem.

Politycy, samorządowcy i wojskowi z Podkarpacia

W powyższym gonie uwzględnieni na pomniku smoleńskim w Rzeszowie zostali: Grażyna Gęsicka, Stanisław Zając, Leszek Deptuła, Janina Fetlińska, gen. bryg. Kazimierz Gilarski, a także gen. broni Bronisław Kwiatkowski. Kim byli?

Zdjęcia: Grażyna Gęsicka (fot. Aargambit / Wikimedia Commons)

Grażyna Gęsicka była polską socjolog i polityk, doktorem nauk humanistycznych i ministrem rozwoju regionalnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Była posłanką na Sejm VI kadencji, a za czasów PRL działała w NSZZ „Solidarność”. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskała mandat poselski jako kandydatka z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rzeszowskim. W chwili śmierci w Smoleńsku miała 58 lat. Już w 2010 roku została pośmiertnie uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Imieniem Grażyny Gęsickiej nazwano skwer u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Stefana Okrzei w Rzeszowie. Ku jej pamięci powołano Ruch Kobiet im. Grażyny Gęsickiej na Podkarpaciu, a Forum Kobiet Podkarpacia przyjęło do swojej nazwy patronat Grażyny Gęsickiej.

Zdjęcie: Stanisław Zając (fot. Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Sławomir Kaczorek)

Stanisław Zając był polskim politykiem, prawnikiem i adwokatem, a urodził się w Święcanach na ziemi jasielskiej na Podkarpaciu. Czynnie uczestniczył w życiu politycznym będąc posłem na Sejm I, III, V i VI kadencji, a także senatorem VII kadencji. Ponadto był wicemarszałkiem Sejmu w latach 1997–2001, a także prezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego w latach 2000–2002. W 2005 roku został wybrany na posła V kadencji w okręgu krośnieńskim z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2008 roku będąc kandydatem PiS wygrał wybory uzupełniające do Senatu rozpisane w okręgu krośnieńskim. Był wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS i przewodniczącym Klubu PiS w Senacie, a także przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej. W chwili śmierci w Smoleńsku miał 60 lat. Pośmiertnie otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, ma również tytuły honorowego obywatela Jarosławia, Jasła, gminy Dydnia, gminy Jasło i Brzozowa.

Zdjęcie: Leszek Deptuła (fot. Włodzimierz Gąsiewski / Wikimedia Commons)

Leszek Deptuła był polskim politykiem, samorządowcem i lekarzem weterynarii. Już od młodzieńczych lat był związany z Podkarpaciem, ponieważ ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Po ukończeniu studiów weterynaryjnych, pracował w Lecznicy dla Zwierząt w Wadowicach Dolnych. Działał też w samorządzie zawodowym jako członek Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.  W latach 2002-2006 pełnił funkcje marszałka województwa podkarpackiego, a do 2007 r. był radnym sejmiku. Ponadto był wiceprzewodniczącym rady gminy Wadowice Górne. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskał mandat poselski z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu rzeszowskim. Zginął w Smoleńsku w wieku 57 lat i jest pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu. Pośmiertnie został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, a w 2011 r. odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową w gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. W 2014 r. jego imię nadano Publicznemu Gimnazjum w Wadowicach Górnych.

Zdjęcie: Janina Fetlińska (fot. Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Sławomir Kaczorek)

Janina Fetlińska była polską polityk, pielęgniarką i doktorem nauk medycznych. Urodziła się Tuligłowach niedaleko Jarosławia. Swoje życie poświęciła głównie medycynie i ochronie zdrowia. Po studiach na Wydziale Pielęgniarskim Akademii Medycznej w Lublinie, w latach 1977-1991 była kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Ciechanowie. Do 2005 pracowała tam również jako nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. została wybrana na senatora z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu płockim. Następnie w 2007 r. po raz drugi uzyskała mandat senatorski. Zginęła w Smoleńsku w wieku 57 lat. Pośmiertnie została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Zdjęcie: Kazimierz Gilarski (fot. Mariusz Kubik / Wikimedia Commons)

Kazimierz Gilarski urodził się w Rudołowicach niedaleko Jarosławia. W latach 1974–1978 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W 1978 r. rozpoczął zawodową służbę wojskową, pełniąc kolejno funkcje dowódcy plutonu, zastępcy dowódcy kompanii wart honorowych, pomocnika szefa wydziału ds. uroczystości i imprez wojskowych, starszego oficera wydziału operacyjnego oraz szefa tego wydziału. Był współautorem Ceremoniału Wojskowego. W 1993 r. został mianowany zastępcą komendanta garnizonu i awansowany do stopnia pułkownika. W 2005 r. objął stanowisko komendanta Garnizonu Warszawa, a w 2006 r. otrzymał nominację na stopień generała brygady i dowódcy Garnizonu Warszawa. Zginął w Smoleńsku w wieku 54 lat. Już 15 kwietnia 2010 r. Marszałek Sejmu wykonujący obowiązki Prezydenta RP, Bronisław Komorowski, mianował go pośmiertnie na stopień generała dywizji.

Zdjęcie: Bronisław Kwiatkowski (fot. Ministerstwo Obrony Narodowej)

Bronisław Kwiatkowski przyszedł na świat we wsi Mazury niedaleko Kolbuszowej. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Krasiczynie, służył w Siłach Zbrojnych RP już od 1969 r. Był oficerem wojsk pancernych i powietrznodesantowych, mającym ogromne doświadczenie na polu walki. Dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Syrii, 6. Brygadą Desantowo-Szturmową oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe podczas misji stabilizacyjnej w Iraku. W latach 2005–2007 zajmował stanowisko zastępcy dowódcy 2. Korpusu Zmechanizowanego, a w 2007 r. prezydent Lech Kaczyński awansował gen. dyw. Bronisława Kwiatkowskiego na stopień wojskowy generała broni. Po reorganizacji był dowódcą operacyjnym polskich Sił Zbrojnych. Miał zakończyć służbę wojskową i przejść na emeryturę po 5 maja 2010 r. Niecały miesiąc wcześniej zginął tragicznie w Smoleńsku w wieku 59 lat. Poza licznymi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi, został honorowym „Zasłużonym dla Województwa Podkarpackiego”. Ponadto w 2011 r. imię Bronisława Kwiatkowskiego nadano szkole podstawowej w Mazurach, rodzinnej wsi generała.

Czytaj więcej:

Paweł Kowal: Wycofanie wojsk USA z Jasionki to błąd. Europa musi wziąć za siebie odpowiedzialność

Zdjęcie: 15. rocznica katastrofy smoleńskiej (fot. Sebastian Stankiewicz / Krzysztof Witek / Biuro Prasowe UMWP)

Reklama

10 kwietnia 2025 roku przypada 15. rocznica katastrofy smoleńskiej. Hołd ofiarom tej tragedii złożyli przedstawiciele podkarpackiego samorządu, którzy położyli kwiaty obok pomnika znajdującego się przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie. Widnieją na nim nazwiska osób związanych z naszym regionem, które poniosły śmierć w Smoleńsku.

Katastrofa smoleńska wpisała się w tragiczną historię naszego kraju równo 15 lat temu. 10 kwietnia 2010 roku polski samolot wojskowy Tu-154, którym leciał prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, oraz osoby towarzyszące, uległ katastrofie w Smoleńsku. Śmierć ponieśli wówczas wszyscy znajdujący się na pokładzie, łącznie 96 osób.

Choć początkowo tragedia zjednoczyła Polaków swoim tragicznym przebiegiem, później niestety stała się powodem konfliktów i podzielenia rodaków, które w pewnym stopniu trwa aż do dzisiaj. Stało się tak głównie za sprawą powiązania katastrofy z polityką i wykorzystania jej w politycznej walce na szczeblach władzy. Tragiczne wydarzenie sprzed 15 lat jest jednak wciąż pamiętane, a jego ofiary wspominane. Wśród nich były także osoby związane z Podkarpaciem.

Upamiętnienie ofiar katastrofy w Rzeszowie

W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej podkarpaccy samorządowcy oddali hołd 96 ofiarom tragicznego lotu do Smoleńska. Wśród osób, które złożyły kwiaty pod pomnikiem przy Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie znaleźli się m.in. wojewoda podkarpacka Teresa Kubas-Hul, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, a także członkowie Zarządu Województwa Podkarpackiego.

Kwiaty, a także znicze zostały złożone przez oficjeli przy pomniku w kształcie załamanego skrzydła, dokładnie o godz. 8:41 (właśnie wtedy 15 lat temu rozbił się polski samolot w Smoleńsku). Na nim znajdują się nazwiska prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, jego małżonki Marii Kaczyńskiej, a także ostatniego prezydent RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Ponadto są tam nazwiska sześciu ofiar katastrofy, których losy były związane z naszym regionem.

Politycy, samorządowcy i wojskowi z Podkarpacia

W powyższym gonie uwzględnieni na pomniku smoleńskim w Rzeszowie zostali: Grażyna Gęsicka, Stanisław Zając, Leszek Deptuła, Janina Fetlińska, gen. bryg. Kazimierz Gilarski, a także gen. broni Bronisław Kwiatkowski. Kim byli?

Zdjęcia: Grażyna Gęsicka (fot. Aargambit / Wikimedia Commons)

Grażyna Gęsicka była polską socjolog i polityk, doktorem nauk humanistycznych i ministrem rozwoju regionalnego w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Była posłanką na Sejm VI kadencji, a za czasów PRL działała w NSZZ „Solidarność”. W wyborach parlamentarnych w 2007 roku uzyskała mandat poselski jako kandydatka z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu rzeszowskim. W chwili śmierci w Smoleńsku miała 58 lat. Już w 2010 roku została pośmiertnie uhonorowana odznaką „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”. Imieniem Grażyny Gęsickiej nazwano skwer u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Stefana Okrzei w Rzeszowie. Ku jej pamięci powołano Ruch Kobiet im. Grażyny Gęsickiej na Podkarpaciu, a Forum Kobiet Podkarpacia przyjęło do swojej nazwy patronat Grażyny Gęsickiej.

Zdjęcie: Stanisław Zając (fot. Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Sławomir Kaczorek)

Stanisław Zając był polskim politykiem, prawnikiem i adwokatem, a urodził się w Święcanach na ziemi jasielskiej na Podkarpaciu. Czynnie uczestniczył w życiu politycznym będąc posłem na Sejm I, III, V i VI kadencji, a także senatorem VII kadencji. Ponadto był wicemarszałkiem Sejmu w latach 1997–2001, a także prezesem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego w latach 2000–2002. W 2005 roku został wybrany na posła V kadencji w okręgu krośnieńskim z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2008 roku będąc kandydatem PiS wygrał wybory uzupełniające do Senatu rozpisane w okręgu krośnieńskim. Był wiceprzewodniczącym Klubu Parlamentarnego PiS i przewodniczącym Klubu PiS w Senacie, a także przewodniczącym Komisji Obrony Narodowej. W chwili śmierci w Smoleńsku miał 60 lat. Pośmiertnie otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, ma również tytuły honorowego obywatela Jarosławia, Jasła, gminy Dydnia, gminy Jasło i Brzozowa.

Zdjęcie: Leszek Deptuła (fot. Włodzimierz Gąsiewski / Wikimedia Commons)

Leszek Deptuła był polskim politykiem, samorządowcem i lekarzem weterynarii. Już od młodzieńczych lat był związany z Podkarpaciem, ponieważ ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Konarskiego w Mielcu. Po ukończeniu studiów weterynaryjnych, pracował w Lecznicy dla Zwierząt w Wadowicach Dolnych. Działał też w samorządzie zawodowym jako członek Podkarpackiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej.  W latach 2002-2006 pełnił funkcje marszałka województwa podkarpackiego, a do 2007 r. był radnym sejmiku. Ponadto był wiceprzewodniczącym rady gminy Wadowice Górne. W wyborach parlamentarnych w 2007 r. uzyskał mandat poselski z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego w okręgu rzeszowskim. Zginął w Smoleńsku w wieku 57 lat i jest pochowany na cmentarzu komunalnym w Mielcu. Pośmiertnie został odznaczony odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”, a w 2011 r. odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową w gmachu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. W 2014 r. jego imię nadano Publicznemu Gimnazjum w Wadowicach Górnych.

Zdjęcie: Janina Fetlińska (fot. Senat Rzeczypospolitej Polskiej / Sławomir Kaczorek)

Janina Fetlińska była polską polityk, pielęgniarką i doktorem nauk medycznych. Urodziła się Tuligłowach niedaleko Jarosławia. Swoje życie poświęciła głównie medycynie i ochronie zdrowia. Po studiach na Wydziale Pielęgniarskim Akademii Medycznej w Lublinie, w latach 1977-1991 była kierownikiem Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Kadr Medycznych Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Ciechanowie. Do 2005 pracowała tam również jako nauczyciel akademicki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej. W wyborach parlamentarnych w 2005 r. została wybrana na senatora z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu płockim. Następnie w 2007 r. po raz drugi uzyskała mandat senatorski. Zginęła w Smoleńsku w wieku 57 lat. Pośmiertnie została odznaczona odznaką honorową „Zasłużony dla Województwa Podkarpackiego”.

Zdjęcie: Kazimierz Gilarski (fot. Mariusz Kubik / Wikimedia Commons)

Kazimierz Gilarski urodził się w Rudołowicach niedaleko Jarosławia. W latach 1974–1978 był podchorążym Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu. W 1978 r. rozpoczął zawodową służbę wojskową, pełniąc kolejno funkcje dowódcy plutonu, zastępcy dowódcy kompanii wart honorowych, pomocnika szefa wydziału ds. uroczystości i imprez wojskowych, starszego oficera wydziału operacyjnego oraz szefa tego wydziału. Był współautorem Ceremoniału Wojskowego. W 1993 r. został mianowany zastępcą komendanta garnizonu i awansowany do stopnia pułkownika. W 2005 r. objął stanowisko komendanta Garnizonu Warszawa, a w 2006 r. otrzymał nominację na stopień generała brygady i dowódcy Garnizonu Warszawa. Zginął w Smoleńsku w wieku 54 lat. Już 15 kwietnia 2010 r. Marszałek Sejmu wykonujący obowiązki Prezydenta RP, Bronisław Komorowski, mianował go pośmiertnie na stopień generała dywizji.

Zdjęcie: Bronisław Kwiatkowski (fot. Ministerstwo Obrony Narodowej)

Bronisław Kwiatkowski przyszedł na świat we wsi Mazury niedaleko Kolbuszowej. Po ukończeniu Technikum Leśnego w Krasiczynie, służył w Siłach Zbrojnych RP już od 1969 r. Był oficerem wojsk pancernych i powietrznodesantowych, mającym ogromne doświadczenie na polu walki. Dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym w Syrii, 6. Brygadą Desantowo-Szturmową oraz Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe podczas misji stabilizacyjnej w Iraku. W latach 2005–2007 zajmował stanowisko zastępcy dowódcy 2. Korpusu Zmechanizowanego, a w 2007 r. prezydent Lech Kaczyński awansował gen. dyw. Bronisława Kwiatkowskiego na stopień wojskowy generała broni. Po reorganizacji był dowódcą operacyjnym polskich Sił Zbrojnych. Miał zakończyć służbę wojskową i przejść na emeryturę po 5 maja 2010 r. Niecały miesiąc wcześniej zginął tragicznie w Smoleńsku w wieku 59 lat. Poza licznymi odznaczeniami wojskowymi i państwowymi, został honorowym „Zasłużonym dla Województwa Podkarpackiego”. Ponadto w 2011 r. imię Bronisława Kwiatkowskiego nadano szkole podstawowej w Mazurach, rodzinnej wsi generała.

Czytaj więcej:

Paweł Kowal: Wycofanie wojsk USA z Jasionki to błąd. Europa musi wziąć za siebie odpowiedzialność

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *