November 23, 2024

Rzeszów News

Pokaz filmu dokumentalno-fabularnego pt. „Chłopski bunt 81” oraz debata – tak będą wyglądały w poniedziałek (20 lutego) wojewódzkie obchody 42. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Obchody odbędą się w kinie „Zorza” w Rzeszowie przy ulicy 3 Maja. Rozpoczną się o godz. 13:00. Obchody organizują Urząd Wojewódzki w Rzeszowie oraz rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej.  W programie pokaz […]

The post 42. rocznica porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Program uroczystości appeared first on Rzeszów News.

Zdjęcie: materiały prasowe. Kadr z nagrań do filmu „Chłopski bunt 81”

Pokaz filmu dokumentalno-fabularnego pt. „Chłopski bunt 81” oraz debata – tak będą wyglądały w poniedziałek (20 lutego) wojewódzkie obchody 42. rocznicy podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich.

Obchody odbędą się w kinie „Zorza” w Rzeszowie przy ulicy 3 Maja. Rozpoczną się o godz. 13:00. Obchody organizują Urząd Wojewódzki w Rzeszowie oraz rzeszowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. 

W programie pokaz filmu dokumentalno-fabularnego pt. „Chłopski bunt 81” produkcji Telewizji Rzeszów. Film jest opowieścią o wydarzeniach, które rozegrały się
w dwóch miejscach: Rzeszowie i Ustrzykach Dolnych.

Narratorem, który przeprowadzi widza od 29 grudnia 1980 do 20 stycznia 1981 roku, będzie historyk z rzeszowskiego IPN dr Marcin Bukała. Film wzbogacono także o inscenizacje z udziałem aktorów oraz rekonstrukcje wydarzeń z 1981 roku.

Po filmie odbędzie się debata z udziałem dr. hab. Dariusza Iwaneczki, dyrektora IPN w Rzeszowie, dr. Marcina Bukały, ks. prałata Stanisława Słowika, byłego dyrektora Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Henryka Cząstki, działacza „Solidarności” Rolników Indywidualnych.

Debatę poprowadzi Grzegorz Boratyn, dziennikarz TVP 3 Rzeszów.

Jak wyglądał strajk? 

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie zakończyły najdłuższy strajk okupacyjny w PRL-u, jeden z największych strajków chłopskich w historii. Protest zaczął się pod koniec grudnia 1980 roku w Ustrzykach Dolnych.

Na początku stycznia 1981 r. strajk poparli robotnicy okupujący budynek b. Wojewódzkiej Rady Związków Zawodowych w Rzeszowie. Porozumienie w Rzeszowie podpisano 19 lutego, 40 minut po północy. Dzień później zawarto porozumienie w Ustrzykach Dolnych.

Porozumienia rzeszowsko-ustrzyckie stały się symbolem walki rolników w okresie PRL o swoje prawa, których gwarancją miało być powstanie niezależnego od władz związku, analogicznego do robotniczej „Solidarności”.

I choć porozumienia gwarancji rejestracji związku nie zawierały, były ważnym etapem w procesie powstawania „Solidarności” Rolników Indywidualnych. Ten postulat został zrealizowany dopiero w maju 1981 roku.

(ram)

[email protected]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *